401914-2023 - ResultatSverige-Skellefteå: Golvläggning och beläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvläggning
Referensnummer: UH-2023-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432100 Golvläggning och beläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för invändiga golvarbeten, utvändiga golvarbeten kan även förekomma, efter avrop från beställaren. Arbeten som omfattas av upphandlingen är mindre och större hyresgästanpassningar, felavhjälpande samt underhåll i allmänna utrymmen och lokaler.
Arbetet kräver erfarenhet allmänt inom nämnda arbetsområden.
Som avtalspart för servicearbeten krävs att entreprenören har en arbetsledare som sköter planering, koordinering och uppföljning av uppdragen. Som regel kommer allt arbete ske med brukare som vistas och rör sig i lokalerna. Därför ska det hållas rent och snyggt på arbetsområdet. Samtidigt ska människorna kring och på arbetsplatsen mötas av ett trevligt bemötande från entreprenören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen