2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-systemlösning som stödjer Meter to Cash processen med meter data mananagement, kundinformationssystem och kundrelationsfunktionalitet
Beskrivning: Umeå Energi AB samt dotterbolag inbjuder Er att lämna intresseanmälan på rubricerad upphandling. Umeå energi avser upphandla en lösning för kärnprocessen Meter to cash (MTC) som ska omfatta funktionalitet för MDM (meter data management), kundrelation samt KIS/CIS (kundinformationssystem). Upphandlingen omfattar inte lösning för mätinsamling. Lösningen ska levereras som en tjänst (SaaS).
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131917:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd