401967-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, underhåll och reparation av hissanläggningar 2021
Referensnummer: 21/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ett fullständigt åtagande för tillsyn och skötsel av beställarens hissanläggningar i enlighet med beställarens avsikter och mål. Detta innebär bland annat att anbudssumman skall omfatta all service och felavhjälpande underhåll av till anbudet bifogade anläggningsförteckning, inklusive material och arbetstid som åtgår för att återställa funktionen av i förteckningen förekommande anläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden är ett fullständigt åtagande för tillsyn och skötsel av beställarens hissanläggningar i enlighet med beställarens avsikter och mål. Kommande ramavtal omfattar underhåll, felavhjälpande åtgärder, reparationer av anläggningar inklusive jourtjänst på hissar, plattformshissar och trapphissar enligt avtalad anläggningsförteckning som lämnas i avgivna anbud.
Syftet med kommande avtal är att säkerställa tillgängligheten för respektive hiss- och transportanläggnings brukare och hyresgäst genom fungerande och säkra hiss- och transportanläggningar.
Detta innebär bland annat att anbudssumman skall omfatta all service och felavhjälpande underhåll av i anbudet avgivna anläggningsförteckning, inklusive material och arbetstid som åtgår för att återställa funktionen av i förteckningen förekommande anläggning.