401967-2023 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Gaser
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Preparatmaskin för formalin samt tillbehör
Referensnummer: IN-IN23-0295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Preparatmaskin som automatiskt fyller på formalin i hinkar med preparat i. Samt tillbehör till maskinen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaDen upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
upphandlingen avser främst:
Preparatmaskin för automatisk påfyllning av formalin (4%) i hinkar, samt tillbehör.
Kan bli en tvådelad upphandling, då andra avtalet kan avse formalin i 20 liters dunkar.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Preparatmaskin för formalin samt tillbehör till denna
Del nr: IN-IN23-0295
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 42921200 Maskiner för påfyllning eller tillslutning av flaskor, burkar eller andra behållare, 42993000 Maskiner för den kemiska industrin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
-Utrustningen ska användas för automatiserad dispensering av formalin för preparatfixering
- Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
- Klinisk och teknisk dokumentation
- Utbildning av klinisk och teknisk personal
- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen
- Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
- Kan bli option på spårbarhetsprogram
Utrustning kommer användas i region Sörmland och eventuellt i Västmanland