401975-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Fototjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fotograftjänster
Referensnummer: 2-1482/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961000 Fototjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår fotografering och leverans av bearbetade bilder till digitala kanaler och trycksaker, däribland KI:s populärvetenskapliga magasin Medicinsk Vetenskap.
Anbud kan inte delas upp utan ska omfatta hela uppdraget. KI har för avsikt att ingå ramavtal med tio (10) leverantörer under förutsättning att tillräckligt antal anbud kan antas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karolinska Institutet171 77 StockholmTelefon: 08-524 800 00Organisationsnummer: 202100-2973
Ansvarig upphandlare
Olga PöntinenInköps- och upphandlingsenhetenE-post: olga.pontinen@ki.se
Observera att alla frågor om pågående upphandlingar ska ställas via ”Frågor och Svar”-funktionen i TendSign, se även avsnittet "Kommunikation under upphandlingsprocessen" nedan.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med gällande ändringar och tillägg. Förhandling medges ej.
Tidplan - handläggning av upphandlingen
KI har följande tidplan för upphandlingen:
Sista anbudsdag: 2021-05-21 23:59Sista dag att ställa frågor: 2021-05-07Sista dag för att besvara frågor från KI: 2021-05-11
Observera att tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.
Anbudets språk
Anbud skrivs på svenska. Det svenska språket används även för all kommunikation i upphandlingsprocessen via "Frågor & Svar” i TendSign. Certifikat och intyg bör vara på svenska. Dock kan certifikat, intyg och bevis vara på engelska.
Anbudets utformning och innehåll
Anbudsgivaren tar ansvar för att anbudet är komplett och innehåller samtliga begärda uppgifter i föreskriven form. Alternativt anbud (sidoanbud) accepteras inte.
I anbudet lämnas namn på anbudsgivaren, organisationsnummer, kontaktperson med e-postadress och telefonnummer. Om uppgifterna ändras under upphandlingstiden meddelas de nya uppgifterna till KI. Anbudsgivaren måste i sitt anbud besvara samtliga frågor i upphandlingsdokumenten och lämna samtliga efterfrågade uppgifter. Hänvisningar till webbsidor eller broschyrer godtas inte som svar.
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara giltigt i sex (6) månader från anbudstidens utgång.Vid behov kan KI komma att begära en förlängning av anbudets giltighetstid, till exempel om upphandlingen blir föremål för överprövning.
Anbudsöppning
Anbudsöppning sker så snart som möjligt efter anbudstidens utgång i närvaro av minst två (2) personer.