Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Lärplattform (LMS-system) Ljusdal kommun
Referensnummer: 8146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Ljusdals kommuns och vårdnadshavares behov av lärplattform (LMS-system) för förskola, grundskola, gymnasium, komvux och fritidshem. Ljusdals kommun avser att upphandla lärplattformen samt support, underhåll och eventuell drift av systemet, med en i tiden obegränsad nyttjanderätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen