402034-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Artilleri
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldrör ARCHER
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Till Archer systemet behövs det anskaffas nya eldrör. Dessa nya eldrör skall användas för utveckling av eldrör med högre elduthållighet och bättre motståndskraft mot eldrörsslitage samt för kommande prov med ny ammunition och ammunitions anskaffningar till Archer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35322000 Artilleri, 35322000 Artilleri
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 9 426 679,00 SEK
exkl. moms