402065-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenmaterial, förbrukning
Referensnummer: HSN 725-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar material till Bild- och funktionsmedicin hos Region Västerbotten av den omfattning som framgår av respektive position i utvärderingen. Upphandlingen omfattar såväl specifikt material inom IR och INR som allmänt material som används av flera avdelningar inom Bild- och funktionsmedicin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ASG1 Aortastentgraft
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33124210 Röntgendiagnostiska artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ASG2 Aortastentgraft
Del nr: 2
ASG3 Aortastentgraft
Del nr: 3
ASG4 Aortastentgraft
Del nr: 4
Del nr: 5
B1 Ocklusionsballong
Del nr: 6
B2 Ocklusionsballong
Del nr: 7
B3 Cutting /Scoring ballong
Del nr: 8
B4 Ballongkateter
Del nr: 9
B5 Ballongkateter
Del nr: 10
B6 Ballongkateter
Del nr: 11
B7 Ballongkateter
Del nr: 12
B8 Ballongkateter
Del nr: 13
B9 Ballongkateter
Del nr: 14
C1 Coils, 0.018"
Del nr: 15
C2 Coils, 0.035"
Del nr: 16
C3 Coils, 0.018"
Del nr: 17
C4 Coils, 0.035"
Del nr: 18
D1 Gallvägsdränage
Del nr: 19
D2 Dränagekateter
Del nr: 20
D3 Dränagekateter
Del nr: 21
D4 Dränagekateter
Del nr: 22
D5 Dränageset
Del nr: 23
DI1 Dilatator standard
Del nr: 24
DI2 Dilatator med utdragen spets
Del nr: 25
I1 Introducer
Del nr: 26
I2 Introducer
Del nr: 27
K1 Standardkateter
Del nr: 28
K2 Standardkateter
Del nr: 29
K3 Flushkateter
Del nr: 30
K4 Flushkateter
Del nr: 31
K5 Glide/Hydrofil kateter
Del nr: 32
K6 Guidekateter
Del nr: 33
K7 Aspirationskateter
Del nr: 34
K8 Pulsspraykateter
Del nr: 35
K9 Mikrokateterset
Del nr: 36
K10 Mikrokateter
Del nr: 37
K11 Mikrokateter
Del nr: 38
K12 Mikrokateter
Del nr: 39
K13 CDK-set
Del nr: 40
K14 CDK-set
Del nr: 41
K15 CDK-set
Del nr: 42
K16 Supportkateter
Del nr: 43
L1 Ledare 0.035"
Del nr: 44
L2 Ledare, styv
Del nr: 45
L3 Hydrofila ledare
Del nr: 46
L4 Hydrofila ledare, styv
Del nr: 47
L5 Ledare med hydrofil distal del
Del nr: 48
Del nr: 49
Del nr: 50
Del nr: 51
Del nr: 52
Del nr: 53
Del nr: 54
Del nr: 55
SG1 Stentgraft
Del nr: 56
SG2 Stentgraft, ballongexpanderande
Del nr: 57
SG3 Stentgraft, ballongexpanderande
Del nr: 58
SG4 Stentgraft, ballongexpanderande
Del nr: 59
SG5 Stentgraft
Del nr: 60
SG6 Stentgraft
Del nr: 61
SG7 Stentgraft
Del nr: 62
SG8 Stentgraft
Del nr: 63
N B1 Ballongkateter
Del nr: 64
N B2 Ballongkateter
Del nr: 65
N B3 Ballongkateter
Del nr: 66
N C1 Coil Neurointervention
Del nr: 67
N C2 Coil Neurointervention
Del nr: 68
N C3 Coil Neurointervention
Del nr: 69
N C4 Coil Neurointervention
Del nr: 70
N K1 Mikrokateter
Del nr: 71
N K2 Mikrokateter
Del nr: 72
N K3 Mikrokateter
Del nr: 73
N K4 Guidekater
Del nr: 74
N K5 Guidekater
Del nr: 75
N K6 Intermediärkateter
Del nr: 76
N L1 Mikroledare
Del nr: 77
N L2 Mikroledare
Del nr: 78
N S1 Carotisstent
Del nr: 79
N S2 Intrakraniella stentar
Del nr: 80
N S3 Tät stent
Del nr: 81
N Ö1 Mikrosnaror
Del nr: 82
N Ö2 Trombektomiretrievers
Del nr: 83
N Ö3 Emboliseringsmaterial
Del nr: 84
N Ö4 Emboliseringsmaterial
Del nr: 85
N Ö5 Emboliseringsmaterial
Del nr: 86
N Ö6 Emboliseringsmaterial
Del nr: 87
N Ö7 Emboliseringsmaterial
Del nr: 88
N Ö8 Intravaskulär plugg
Del nr: 89
N Ö9 Intravaskulär plugg
Del nr: 90
Ö1 Mikropunktions-/introducerset
Del nr: 91
Ö2 Mikropunktions-/introducerset
Del nr: 92
Ö3 Kran 1-vägs för högtryck
Del nr: 93
Ö4 Kran 1-vägs
Del nr: 94
Ö5 Förlängningsslang
Del nr: 95
Ö6 Förlängningsslang
Del nr: 96
Ö7 Y konnektor
Del nr: 97
Ö8 Y konnektor
Del nr: 98
Ö9 Closure device
Del nr: 99
Ö10 Closuredevice
Del nr: 100
Ö11 Kompression, A Femoralis
Del nr: 101
Ö12 Plastbygel
Del nr: 102
Ö13 Pump med backventil
Del nr: 103
Ö14 Coilpusher
Del nr: 104
Ö15 Enkel- / multisnara
Del nr: 105
Ö16 Vena Cava Filter
Del nr: 106
Ö17 Stent uretär
Del nr: 107
Ö18 Perkutant introducerset
Del nr: 108
Ö19 Manometerspruta
Del nr: 109
Ö20 Manometerspruta
Del nr: 110
Ö21 RIG-set
Del nr: 111
Ö22 RIG-set
Del nr: 112
Ö23 Suturankarset
Del nr: 113
Ö24 Gastrostomitub
Del nr: 114
Ö25 Gastrostomiknapp
Del nr: 115
Ö26 Biopsiinstrument med en avtryckare
Del nr: 116
Ö27 Biopsiinstrument med flera avtryckare
Del nr: 117
Ö28 Förlängningsslang / tryckslang
Del nr: 118
Ö29 Formalinsystem förfyllda kärl
Del nr: 119
Ö30 Formalinsystem
Del nr: 120
Ö31 Rektalpip med ballong enkelkontrast-colonundersökning
Del nr: 121
Ö32 Rektalpip med ballong dubbelkontrast-colonundersökning
Del nr: 122
Ö33 Rektalpip till dubbelkontrast-colonundersökning
Del nr: 123
Ö34 Biopsinålar
Del nr: 124
Ö35 Biopsinål för vakuumbiopsi,
Del nr: 125