2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - Strategiskt planeringssystem Gävle kommun
Beskrivning: Denna frivilliga förhandsinsyn avser tilldelning av kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3. Upphandlingsföremålet Avsikten är att inleda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering med Stratsys AB (556586-9848) avseende drift, support och underhåll och tillkommande licenser samt löpande konsulttjänst med Stratsys AB. Gävle kommun äger ett antal licenser för verksamhetplanerings- och uppföljningsverktyget Stratsys. Plattformen används inom stora delar av kommunkoncernen för att stödja och effektivisera planering, uppföljning och styrning av verksamheten. Verktyget omfattar funktionalitet för bland annat: • Systematiskt arbetsmiljöarbete (SAM) • Riskhantering och intern kontroll • Hållbarhetsstyrning • Informationssäkerhet • Kvalitetsarbete inom utbildningsverksamhet Stratsys utgör även ett centralt stöd i kommunens arbete med att säkerställa efterlevnad av lagkrav, interna styrdokument samt uppföljning av mål och resultat. Verktyget används av flera förvaltningar och ska möjliggöra en enhetlig och spårbar dokumentation samt bidra till ökad transparens och kvalitet i styrningsprocesserna.
Intern identifierare: 15719
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30196000 Planeringssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Frivillig förhandsinsyn - Strategiskt planeringssystem Gävle kommun