402070-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KaVA - etapp 1
Referensnummer: SBN 2023/77-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun befinner sig i ett expansivt byggskede i bland annat Täby Park och Arninge. För att möta upp detta planerar kommunen för en utökning av kapaciteten i spillvattensystemet.
Uppdraget sträcker sig från Viggbyholms industriområde i syd-öst till Käppalatunneln i Visinge i nord-väst..
Entreprenaden innefattar utbyggnad av cirka 2 800 löpmeter nya spillvattenledningar samt två pumpstationer.
I uppdraget ingår även att bygga ut en del av Norrvattens dricksvattenssystem, cirka 700 löpmeter.
Option 1 avser ny kanalisation för Vattenfalls kommande högspänningsledning utmed Bergtorpsvägen, cirka 400 löpmeter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232431 Pumpstation för spillvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se AF-del