2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultraljudsutrustningar Point of Care (POCUS / PoC) 2025
Beskrivning: Upphandlingen avser inköp av ultraljudssystem i segmentet Point of Care (POCUS / PoC). Utrustningen är avsedd att användas på exempelvis akutmottagning, IVA, anestesi och barnmottagning, för alla vanligt förekommande ändamål på dessa avdelningar. Vi efterfrågar anbud i två olika kategorier, en lite större och en lite mindre maskin. Anbud måste lämnas i båda kategorierna, endast en leverantör kommer att antas. Möjlighet finns att lämna anbud med samma maskin i båda kategorierna, så länge den uppfyller alla kraven.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108562:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik