402143-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Disponering av kontaminerad jord
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av dioxinförorenade massor – Miljösanering Marieberg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Marieberg, Kramfors kommun.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Mariebergs f.d. sågverksområde är beläget cirka 6 kilometer norr om Kramfors tätort, längs östra stranden av Kramforsfjärden. Sågverksverksamhet har bedrivits i området mellan 1860-talet och 1970. För att motverka blånadsmögel på det sågade virket har det under perioden 1940-1970 behandlats med träskyddsmedel (bl.a. Dowicide) innehållande flera sorters klorfenoler och dioxiner. Denna behandling med pentaklorfenol har lett till dioxinföroreningar i jord i stora delar av ett område som är ca 14 ha. Planerade åtgärder för objektet omfattar schakt av förorenad jord, spån, bark och delvis blandade fraktioner av dessa matriser. Denna upphandling avser omhändertagande av de dioxinförorenade massor som uppstår under genomförandet. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling, deponering och/eller förbränning beroende på avfallets innehåll. Transport av massor med lastbil från området kommer att handlas upp inom ramen för kommande entreprenadarbeten, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90522200 Disponering av kontaminerad jord, 45112340 Marksanering, 90513300 Avfallsförbränning, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.