402151-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Disponering av kontaminerad jord
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor – Åsbro f.d. impregnering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åsbro, Askersunds kommun.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Vid impregneringen i Åsbro i Askersunds kommun har impregnering av framförallt stolpar bedrivits med kreosotolja, kopparvitriol och arseniksalt. Verksamheten pågick mellan 1905 och 2011. Området är kraftigt förorenat av stora mängder framför allt arsenik och PAH (kreosot). Åtgärdsbehovet har bedömts som stort både för land- och sedimentområdet. Med SGU som beställare pågår för närvarande en stor utredning som förväntas slutföras under 2014. Utredningens syfte är att hitta hållbara och kostnadseffektiva åtgärdslösningar. SGU har för 2014 också för avsikt att kunna åtgärda ett delområde i en första etapp, utan att invänta resultatet från pågående utredning. Detta bedöms som motiverat utifrån de miljö- och hälsorisker som föreligger. Efterföljande åtgärdsetapper kommer att genomföras 2015-2016, för det fall att medel för detta erhålls.
Denna upphandling avser omhändertagande av de förorenade massor som uppstår under genomförandet. Detta innefattar bl.a. omhändertagande av förorenad jord genom deponering eller behandling, samt förbränning av förorenad bark.
Transport av massor med lastbil från området kommer att handlas upp inom ramen för kommande entreprenadarbeten, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag. Inte heller ingår omhändertagande av eventuellt rivningsavfall som uppstår i projektet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90522200 Disponering av kontaminerad jord, 45112340 Marksanering, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.