402152-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg- och projektledning förorenade områden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Som allmän vägledning innebär uppdraget att svara för bygg- och projektledning i projekt där SGU som byggherre/beställare förbereder och genomför efterbehandlingsåtgärder. Arbetet innebär att som konsult tillsammans med SGU:s interna organisation planera, organisera, leda, samordna och kontrollera de efterbehandlingsåtgärder som genomförs.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71541000 Byggteknisk projektledning, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord, 90732400 Rådgivning om jordföroreningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.