402166-2023 - PlaneringSverige-Alingsås: Taxitjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Direktupphandling av Riskfärdtjänst AB
Referensnummer: 23/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun avser direktupphandla Riksfärdtjänst AB
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun avser direktupphandla ett ramavtal avseende Riksfärdtjänst.