Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ansvarig arkitekt
Referensnummer: 2018-00864/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms hamnar avser teckna avtal med en leverantör som erbjuder en ansvarig arkitekt för visionsprojekt. Avtalet kommer att vara ett ramavtal där hamnen gör avrop för den period som hamnen överblickar behovet. Hamnen kan inte garantera någon omfattning utan detta styrs av behovet inom aktuella projekt, där det dock är sannolikt att det kommer att omfatta ca 20 - 40 % av en heltid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen