402218-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av torv och träpellets
Referensnummer: 1003068053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Heat Sweden har upphandlat transporter av torv och träpellets.
Uppdraget innebär både planerade transporter och transporter med mycket kort varsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vattenfall AB, Heat Sweden har för avsikt att upphandla transporter av torv och träpellets.
Uppdraget innebär både planerade transporter och transporter med mycket kort varsel. För icke planerade transporter är inställelsetiden mycket viktig.
Vid leverans av bränsle i lös form ska detta transporteras med täckta bilar. Ekipaget ska även vara täckt vid återtransport till hämtstället.
De bränslen som är aktuella för lastbilstransporter är, Torvbriketter ca 600-700 kg/m3 - transporteras löst i bulk,
Träpellets ca 600-700 kg/m3 - transporteras i bulk, Träflis/bark ca 250-350 kg/m3 - transportas i bulk. Mängderna som är aktuella varierar mycket från säsong till säsong.
Samtliga lastbilar som ingår i uppdraget ska lägst ha lägst Euro 6-klassning senast 12 månader efter påskrivet avtal.
Samtliga fordon ska vara utrustade med alkolås.