402312-2021 - ResultatSverige-Kristinehamn: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulttjänster
Referensnummer: KS 2021:289-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristinehamns kommun upphandlar ramavtal på upphandlingskonsulttjänster. Målet är att uppnå ett ramavtal med tre leverantör per anbudsområde som kan leverera efterfrågade
tjänster.
Anbudsområdena är:
1. Varu- och tjänsteupphandling samt koncessionsupphandling
2. Entreprenadupphandling
3. IT-upphandling
4. Interimskonsulter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Kristinehamns kommuns syfte med upphandlingen är att säkerställa behovet av upphandlingskonsulter som genomför upphandlingar inom alla upphandlingsförfaranden. Behovet uppstår vid hög arbetsbelastning/vakanser hos kommunen eller om kommunen saknar kompetens inom området. Konsult ska självständigt och tillsammans med referensgrupp från kommunen genomföra upphandlingar.
I arbetet ingår bland annat framtagande av upphandlingsdokument, annonsering, utvärdering och tilldelning samt tillhörande administration.
Målet är att uppnå ett ramavtal med tre leverantör per anbudsområde som kan leverera efterfrågadetjänster.
Varu- och tjänsteupphandling samt koncessionsupphandling
Entreprenadupphandling
IT-upphandling
Två interimskonsulter för placering hos kommunen. 30 timmar i veckan under nio månader per konsult med möjlighet till förlängning i upp till sex månader.
Ramavtal kommer att tecknas med 3 leverantörer per anbudsområde under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud. Avrop kommer att ske utifrån rangordning. För Område Interimskonsult(er) för placering hos kommunen kommer endast en leverantör att antas.
Interimskonsulter kommer att avropas skyndsamt efter upprättat avtal. Interimskonsulterna har sommaruppehåll från uppdraget veckorna 27 till och med 32.