402396-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Motorfordon för transport av färre än tio personer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidshyra av fordon 2023
Referensnummer: GNU 2023/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer
II.1.4.
Kort beskrivning
Våra sju samverkande kommuner Falun, Borlänge, Avesta, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Säter med bolag har behov av att kunna hyra personbilar av olika storlek. Dels fordon med förbränningsmotorer men även rena elbilar och plug-in hybrider. Upphandlingen är uppdelad i geografiska områden och maximalt tre leverantörer kommer att tilldelas kontrakt i respektive geografiska område.
Låter detta som en upphandling för er? Välkommen att lämna in ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Borlänge
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Korttidshyra av fordon till sju kommuner och 11 bolag/förbund.
Område 2 - Falun
Del nr: 2
Område 3 - Hedemora
Del nr: 3
Område 4 - Ludvika
Del nr: 4
Område 5 - Avesta
Del nr: 5