2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS - Tekniska konsulttjänster
Beskrivning: Region Norrbotten inbjuder till att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem (fortsättningsvis Inköpssystemet) – Tekniska Konsulttjänster. Konsultuppdragen i detta Inköpssystem kan komma att omfatta olika områden såsom exempelvis Arkitekt, Markbyggnad/geotekniker, Byggnadskonstruktion, VVS, EL, Medicinska gaser, Styr och övervakning, Energi, Brand, Akustik, Fukt, Sprinkler, Miljö, Rådgivning, Projektledning, Kontrollansvarig, besiktningstjänster, Byggledare.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133716:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72246000 Konsulttjänster för system, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling