Utmed befintlig spontkaj och kistkaj, kaj 5 i Frihamnen i Stockholm, skall muddring utföras till ett nytt vattendjup av 11-11,5 m under medelvatten. Nuvarande vattendjup varierar från ca 9 meter till 10,5 meter. I entreprenaden ingår även förstärkning av sponten samt nytt erosionsskydd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen