2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad nybyggnation grundskola Vallåsskolan
Beskrivning: Halmstads kommun kommer under hösten 2024 upphandla entreprenör för nybyggnad av Vallåsskolan inom fastighet Valnöten 1 i Halmstad. Upphandlingen kommer ske som en utförandeentreprenad med bygg som Generalentreprenör. Projektet omfattar nybyggnad av skola i tre våningar med 900 elevplatser för F-9 samt 60 elever på anpassad grundskola. Skolan innehåller två fullstora idrottshallar med läktarplatser för 400 respektive 150 personer samt tillagningskök för 1700 portioner. Nybyggnad ca 18 500 kvm BTA yta.
Intern identifierare: TKFN 2022/00127
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola