402541-2020 - PlaneringSverige-Värnamo: Pappersmassa
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städkemikalier, papper, plast och städmaterial
Referensnummer: UHN.2020.48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03460000 Pappersmassa
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun avser upphandla kommunens behov av städkemikalier, -material och mjukpapper. Värdet eller s.k. takpris på denna upphandling uppgår till 5,5 miljoner/år och 22 Mkr för avtalsperioden på 4 år.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. RFI har gjorts på Prisbilagan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03460000 Pappersmassa, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 24000000 Kemiska produkter, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen