2. Förfarande
Förfarande
Titel: SOC-tjänst (Security Operations Center)
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att upphandla en extern Security Operations Center (SOC)-tjänst som kompletterar och stärker organisationens interna säkerhetsarbete samt bidrar till ökad motståndskraft mot cyberhot. Upphandlingen avser en SOC-tjänst som inkluderar säkerhetsövervakning dygnet runt (24/7), incidentdetektion, analys, åtgärdshantering samt eskalering.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131089:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem