402566-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Fasadarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering fasad radiohuset Stockholm
Referensnummer: SR1806
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar byte av fasadpartier på Radiohuset med därtill tillhörande arbeten såsom rivning av befintliga glasfasadpartier, sanering av miljöfarliga ämnen i samband med rivning, tillverkning och montering av nya glasfasadpartier, komplettering av inre fasadparti detaljer samt därtill hörande arbeten med anslutningar m.m.
Entreprenaden kommer att genomföras som totalentreprenad med samverkansavtal. ”Partnering”.
Beställaren vill i ett tidigt skede starta dialog och samverkan med entreprenören och övriga parter för planering, projektering och utförande av fasadarbeten.
Syfte med samverkan är att med samlad kompetens och nytänkande genomföra en byggprocess där alla fokuserar på det som är bäst för projektet, tekniskt, ekonomiskt och förvaltningsmässigt. Detta ställer stora krav på de medverkandes förhållningssätt, förmåga, kompetens, engagemang och ambition att arbeta i samverkan, i ett kreativt öppet klimat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen