402593-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ingenjörstjänster – Dynamiskt inköpssystem (DIS) för generalkonsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem (DIS) för generalkonsult
BeskrivningLuleå står inför en historisk utvecklingsresa. Med stora investeringar, nya etableringar och ett tydligt mål om minst 100 000 invånare år 2040, växer vår stad snabbare än någonsin. Nu söker vi engagerade och professionella aktörer som vill vara en del av denna resa – och bidra till att forma ett hållbart, modernt och långsiktigt starkt Luleå. Genom att ansluta er till detta dynamiska inköpssystem (DIS) får ni möjlighet att delta i en stor del av Luleås kommande behov inom projektledning, byggledning och kontrollansvarig. Här väntar spännande uppdrag, komplexa utvecklingsprojekt och möjligheten att tillsammans skapa framtidens samhälle. Är ni redo att vara med och göra skillnad? Vi välkomnar er/dig som leverantör att vara med och bidrar till ett Luleå där människor trivs, företag växer och hållbarhet är en självklarhet. Ansök till vårt dynamiska inköpssystem redan idag – och bli en del av vår förändringsresa! Beställaren välkomnar er att lämna ansökan att delta i detta DIS enligt instruktionerna och handlingarna i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierareKLF 2026/781
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDynamiskt inköpssystem (DIS) för generalkonsult