402629-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DE 15300 Stomme Örtuglandet 1, Åkeslund, Bromma, Stockholm
Referensnummer: 18/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad bostadshus 96 lägenheter
Uppförande av prefabstomme i betong och stål
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223210 Byggnadsverk av stål, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45262410 Uppförande av stålkonstruktioner för byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen