402672-2021 - ÄndringSverige-Lerum: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling återvinning och farligt avfall
Referensnummer: 21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska uppfylla kommunens åtagande mot hyresgästerna att insamla och omhänderta återvinningsmaterial och farligt avfall.
Uppdraget omfattas av; uthyrning av kärl, hämtning och omhändertagande av återvinningsmaterial, farligt avfall och övrigt, information och kundtjänst.