Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel och rengöringsmedel för storkök
Referensnummer: KS 2023/00617-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen som omfattar ramavtal avseende maskindiskmedel och rengöringsmedel för storkök.
Uppdraget avser leverans av storkökskemikalier såsom maskindiskmedel, tork/sköljmedel, granuler och rengöringsmedel. Utöver leverans av varor ingår grundläggande kontroller och reparation på doseringsutrustning samt vid behov tillhandahållande och installation av ny utrustning, i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymer
Det beräknade behovet under aktuell avtalsperiod inkl. förlängningsoptioner uppskattas till 7 MSEK, baserat på tidigare inköpsvolymer samt en uppskattning av framtida behov.
Takvolym är 9.5 MSEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningsoptioner.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.