Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder till Kriminalvårdens produktionsledare
Referensnummer: 2018-21781
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar ett ramavtal för anskaffning av arbetskläder till Kriminalvårdens produktionsledare. Kläderna som omfattas av detta avtal ska vara anpassade för hantverksgrupper inom industri och byggsektorn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18200000 Ytterkläder, 18234000 Byxor, 18235000 Tröjor, koftor och liknande plagg, 18330000 T-tröjor och skjortor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen