402779-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av städtjänster.
Referensnummer: DS2017-1802
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus bedriver universitetssjukvård med utbildning och forskning kring våra vanligaste folksjukdomar. Danderyds Sjukhus AB är ett helägt dotterbolag till Landstingshuset i Stockholm AB och vi erbjuder specialistvård med huvudsaklig inriktning på internmedicin, kardiologi, ortopedi, obstetrik och gynekologi samt kirurgi och urologi.
Danderyds sjukhus AB avser upphandla städtjänster för förvaltningsobjektet Danderyds Sjukhusområde samt några filialer kopplade till Danderyds Sjukhus. Följande förutsättningar gäller för upphandlingen:
— ett (1) städavtal kommer tecknas för hela Danderyds sjukhus och Danderyds Sjukhus AB:s utlokaliserade verksamheter;
— avtalstid är 3 år med möjlighet till förlängning om 1 år i taget under max. 2 år;
— uppdragsvolymen kan komma att förändras under avtalstiden – både vad gäller kvantitativ och kvalitativ omfattning, beroende på verksamheternas behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Danderyds Sjukhus bedriver universitetssjukvård med utbildning och forskning kring våra vanligaste folksjukdomar. Danderyds Sjukhus AB är ett helägt dotterbolag till Landstingshuset i Stockholm AB och vi erbjuder specialistvård med huvudsaklig inriktning på internmedicin, kardiologi, ortopedi, obstetrik och gynekologi samt kirurgi och urologi.