402788-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av revisionstjänster Vellinge kommun
Referensnummer: KS 2019/613
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att i enlighet med kommunallagen kapitel 12 samt ”God revisionssed i kommunal verksamhet” 2018 vara sakkunniga till kommunens revisorer för granskning av kommunens styrelse, nämnder och beredningar. De sakkunniga arbetar på uppdrag av och i nära samarbete med kommunens revisorer. Samt
Finansiell revision i Vellinge kommuns bolag
Sakkunniga kommunal revision avseende finansiell revision i kommunens bolag samt moderbolaget Uppdraget avser räkenskapsåren 2020 t.o.m. 2024. Uppdraget avser även samverkan med kommunens revisorer, främst lekmannarevisorer.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i dess helhet framkommer i bilagorna för respektive delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling av sakkunniga till kommunala revisorer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision, 79212500 Tjänster i samband med räkenskapsgranskning, 79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2