402840-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: UH2018-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att kontraktera EN leverantör för att täcka SÖRABs huvudsakliga behov av kommunikationstjänster. Uppdraget är brett och innefattar idé och produktion av produkter som årsredovisning, kommunikations- och kampanjkoncept och event. Uppdraget ställer de högsta krav på kreativitet, prestanda och leveransförmåga. Avtalstiden är 2020-01-01 till 2021-12-31 med option för beställaren att förlänga till som längst 2027-12-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341400 Reklamkampanjer, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen