402853-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsteknisk rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulttjänster för el- och tele
Referensnummer: LOC 2019-0136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom fackområdena el, fastighetsnät och säkerhet såsom, men inte begränsat till, projektering, utredningar, upprättande av kalkyler och förfrågningsunderlag. Utöver dessa roller ska leverantören även kunna tillhandahålla närliggande kompetenser inom fackområdena. Dessa kompetenser tillhandahålls av leverantören själv eller anlitas som underkonsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: El
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2: Fastighetsnät
Del nr: 2
Anbudsområde 3: Säkerhet
Del nr: 3
Anbudsområde 4 Konsultkategori: Fackområdesövergripande: El, Fastighetsnät och Säkerhet
Del nr: 4