402862-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende armaturer för utställningsbruk
Referensnummer: 2.4-176-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
NRM har ett behov at upphandla ett avtal för armaturer och tillbehör till museets publika utställningar. NRM har utifrån teknikutveckling och förändringar i utställningar uppmärksammat ett återkommande behov av armaturer till utställningarna. Stora delar av den belysning som idag sitter i utställningarna är i behov av att bytas ut. Utbytet av armaturer kommer ske utifrån varierande budget och ske löpande under avtalsperioden, där främst befintlig armaturer byts ut. Idag beräknas den kostnaden till cirka 100 000 SEK per år. Museet kan komma att genomföra större förändringar där en ny utställning eventuellt kommer att byggas. Beroende på den nya utställningens utformning kommer stora delar av befintliga armaturerna att ersättas. Kostnaden för detta förväntas uppgå till cirka 800 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527000 Spotlights, 31524000 Tak- och väggarmatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen