40289-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Habo kommun
Referensnummer: 19/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Livsmedel Habo kommun i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende livsmedel till framförallt skolor, förskolor och äldreomsorg i kommunen.
Habo är en växande kommun vilket kommer att påverka kommande avtal kring livsmedel och kräva flexibilitet och samarbete med våra leverantörer.
Omfattning
Upphandlingen avser leverans av livsmedel inom totalt 5 (fem) delområden enligt nedan. Uppdelningen är gjord för att säkerställa god konkurrens.
Huvudgrossist
Färsk frukt och grönt, obearbetade rotfrukter
Mejeri, ägg, bearbetad potatis och rotfrukter
Kyld korv och chark produkter
Minskat svinn - klimatsmarta inköp
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221112 Morötter, 03221113 Lök, 03221200 Grönsaksfrukter, 03221230 Paprika, 03222110 Tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222118 Kiwifrukt, 15130000 Köttvaror, 15131100 Korvköttsprodukter, 15131130 Korv, 15131230 Salami
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förnyad livsmedels upphandling
I hela kommunen bor ca 13 000 invånare, varav ca 9 000 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 13 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Habo är en växande kommun vilket kommer att påverka kommande avtal kring livsmedel och kräva flexibilitet och samarbete med våra leverantörer. Redan nu vet vi att en ny förskola slår upp portarna under våren/sommaren 2023 och att en ny skola öppnar till hösten 2023. Under 2023 tar kommunen dessutom över hela ansvaret för kosten till samtliga skolor som tidigare varit delat mellan kommunen och extern leverantör. Detta får påverkan på antalet tillagningskök som inledningsvis kommer att uppgå till 6 stycken.
I kommunen tillreds idag ca 2000 luncher varje vardag utöver detta tillreds också 130 000 frukost, 177 000 mellanmål samt 25 000 kvällsmål på årsbasis inom barn-och äldreomsorg.
Kommunen värdesätter dialog med leverantörer och ser fram emot ett samarbete med tilldelade leverantörer som präglas av öppenhet och engagemang.
Antalet nuvarande beställande enheter och frekvensen av beställningar framgår av bifogad bilaga: "Leveransadresser och lev. tillfällen"Antalet beställande enheter kan förändras under avtalstiden.
Delområde 1 Huvudgrossist omfattar leveranser av livsmedel i främst storköksförpackningar för måltidsverksamheter inom Habo kommun. Verksamhet bedrivs i skolor med 6 tillagningskök från och med hösten 2023. I kommunen levereras också mat till äldreomsorgen samt att en lunchrestaurang drivs. Totalt tillagas ca 2000 luncher varje vardag i kommunens olika verksamheter.
Kommunen är under tillväxt vilket gör att omfattningen kan komma att ändras under avtalstiden och ovan angivelser ska ses som riktvärden.