402908-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikupphandling, avtalsstart 1.2.2018.
Referensnummer: N050-236/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs stad, Färdtjänsten (Färdtjänsten) genomför genom Förvaltningen för Inköp och upphandling (Inköp och upphandling) en ramavtalsupphandling avseende Service- och uppdragsresor avseende: Färdtjänstresor, Särskoleresor, Skolresor, LSS-resor, Flexlinjeresor, Tjänsteresor och Särskilda uppdragsresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen