402910-2023 - ÄndringSverige-Vallentuna: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PR2023-9 Insamling av förpackningar från Återvinningsstationer
Referensnummer: UH2023-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren, SÖRAB och Roslagsvatten AB, bjuder in anbudsgivare att lämna anbud avseende insamling och transport av förpackningar av papper, plast, metall och glas från Återvinningstationer (ÅVS/LIP) från SÖRAB-regionen (kommunerna Danderyd, Järfälla, Lidingö, Sollentuna, Solna, Sundbyberg, Täby, Upplands Väsby och Vallentuna) samt från Roslagsvatten-regionen (kommunerna Vaxholm och Österåker). Som option finns tjänsten skifte av defekta behållare.
Planerad start av leverans är 2024-01-01, avtalstid till och med 2025-12-31 med möjlighet till 4 års förlängning.