Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal
Referensnummer: Dnr: 58-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Orust kommun välkomnar till anbudsgivning gällande ett så kallat skafferiavtal. Upphandlingen är ett komplement till Orust kommuns övriga avtal inom livsmedel.
Syftet med upphandlingen är att ingå ramavtal med Leverantörer som har butik inom Orust kommun gällande livsmedel i konsumentförpackningar för oplanerade inköp av diverse livsmedel i mindre förpackningar, så kallade konsumentförpackningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen