Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CNC Svarv
Referensnummer: FOI-2020-647
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42621100 CNC-svarv
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en CNC Svarv för FOI verkstad i Grindsjön. Svarven kommer framförallt att användas för tillverkning av enstaka detaljer för prototyper men även i viss omfattning för kortare serietillverkning. Svarvens utförande och kravställning framgår av upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen