403132-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Finansiell revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster Karlstads kommun
Referensnummer: 0346-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212100 Finansiell revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisionsstöd för förtroendevalda revisorer, Karlstads kommun och omfattar följande revisionstjänster:
1) Sakkunniga biträden till Karlstad kommuns förtroendevalda revisorer
2) Sakkunniga biträden till Karlstadsregionens Räddningstjänstförbunds (RTJF) förtroendevalda revisorer
3) Sakkunniga biträden till Karlstad-Grums vattenverksförbund förtroendevalda revisorer
4) Sakkunnigt biträde till lekmannarevisorer i de kommunägda bolagen.
5) Auktoriserade revisorer enligt Aktiebolagslagen till de kommunägda bolagen samt stiftelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212100 Finansiell revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision, 79212500 Tjänster i samband med räkenskapsgranskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen