403136-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer - Styr- och regler
Referensnummer: 19/245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader. Uppskattad inköpsvolym är ca 2 MSEK per år, den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således 8 mkr för hela avtalstiden. Inköpsvolymen bedöms fördela sig på ca 50-talet avrop om året.
Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEKr per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö fastighets AB.
Uppskattad inköpsvolym är ca 2 MSEK per år, den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således 8 MSEK för hela avtalstiden. Inköpsvolymen bedöms fördela sig på ca 50-talet avrop om året.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
AFC/AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar arbeten avseende planerade och oplanerade service-, reparations- och underhållsarbeten samt om- tillbyggnads- och nybyggnadsentreprenader med en bedömd kontraktsumma understigande fem (5) MSEK kr per uppdrag avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och beställaren kan inte garantera någon volym men förväntad volym är ca 2 MSEK/år (exkl moms). Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Vissa styr- och reglerarbeten kommer även att avropas via stadens tilldelade Årsentreprenörer - Bygg då t.ex. arbetena är en del i större projekt.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43. Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Entreprenören ska vara beredd på att mycket av avropen avser arbeten som ska utföras under sommartid respektive övriga lov.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.