403161-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Insamling av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinning
Referensnummer: 2.7.2 - 16122/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund, omfattning och syfte
Uppdraget omfattar återvinningstjänst, dvs. hämtning, transport och omhändtertagande avi förfrågningsunderlaget angivna fraktioner vid IVO:s lokaler i Stockholm, Göteborg,Jönköping, Örebro och Umeå.
Avsikten är att teckna ett avtal per ort. Samma anbudsgivare kan lämna anbud på och tilldelas kontrakt för en, flera eller samtliga orter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen