403192-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster delområde Fastighetsbolagsstädning inkl. lägenhetsstädning.
Referensnummer: 073/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fastighetsbolagsstädning inkl. lägenhetsstädning.
Beställarnas behov är olika avseende typ av städtjänst och frekvens. Tjänsterna ska täcka ALL typ av städning och städning av alla typer av material och underlag som kan förekomma inom de olika verksamheterna för respektive beställare. Städtjänster kan komma att utföras både inomhus och utomhus. Vid köp av städtjänster kan golvvård, storstädning, fönsterputs, sanering och höghöjdsstädning ingå i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen