40326-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enstaka platser gällande bostad med särskild service enligt LSS för vuxna
Referensnummer: Sov 892/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av enstaka platser i gruppbostad med särskild service
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för enstaka platser i bostad med särskild service enl. 9 § 9 LSS i form av gruppbostad LSS för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för enstaka platser för vuxna i gruppbostad LSS.
Örebro kommun bygger gruppbostäder men behovet av platser är större än vad kommunen hinner bygga varför köp av enstaka platser måste göras. Volymen är svår att beräkna men de placeringar som verkställts under första halvåret av 2019 beräknas kosta ca 50 MSEK/år.
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Upphandlande myndigheterna garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet 212000-1967 Örebro kommun