403281-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Drift gata, park och vinter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åkersberga.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar:
— tillsyn, skötsel och felavhjälpande underhåll av gatumark, parkmark och utrustning i utemiljön inom Österåkers kommun.
— Omfattningen anges på bifogade kartor och i mängdförteckning.
Dessa arbeten ska utföras på de ytor som finns markerade på bifogade kartor, eller är beskrivna i mängdförteckningen. Samtliga ytor är belägna inom Österåkers kommun. Fastighetsägare är Österåkers kommun med några få undantag där kommunen har skötselansvar på ytor eller för viss utrustning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77314000 Markskötsel, 45233142 Vägreparationer, 45233252 Ytbehandling av gator, 77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner