403318-2026 - Resultat
Sverige – Läkemedel – Läkemedel 2026 del 1
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedel 2026 del 1
BeskrivningI denna upphandling ingår rekvisitionsläkemedel. Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser efter avrop från Region Skåne samt för andra juridiska personer där Region Skåne har ett dominerande ägarinflytande, samt de förvaltningar eller vårdgivare som är offentligt finansierade med vilka regionerna har avtal samt betalningsansvar för.
Intern identifierare2025-O000767
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKravspec Läkemedel
BeskrivningRamavtal. Kvantitet enligt kravspec
Intern identifierare1769522-0
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAdministrativa föreskrifter
BeskrivningRamavtal, kvantitet och krav enligt underlag och utfall
Intern identifierare1769523-1