Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=115309&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Ballastmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tyresö.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal för köp av ballastmaterial. Med ballastmaterial avses bergkross, makadam, bärlager och förstärkningslager m.m. som erfordras för en rationell skötsel av kommunens mark. Leverans av ballastmaterial kommer att ske till 2 i förväg bestämda platser i kommunen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))