403458-2023 - ResultatSverige-Malmö: Miljöledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsansvarig Miljö till Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 23/00913
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90710000 Miljöledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Funktionsansvarig Miljö planerar och leder funktionen samt ansvarar för att ta fram funktionens funktionsbeskrivning och funktionsplan samt att hålla dessa uppdaterade.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppdraget är ett ramavtal som gäller ansvarig funktion Miljö till avdelningen. Avdelningen lyder under offentlighetsprincipen.Avdelningen behöver bemannas med en miljösamordnare med helhetsansvar för funktion Miljö. Miljösamordnarens uppdrag omfattar bl a följande arbeten inom ämnesområdet Miljö:
Planera, administrera och leda arbetet inom funktion Miljö
Deltaga i programmets strategiska arbete
Medverka vid framtagandet av förfrågningsunderlag och efterlevnad av kravställan
Upprätta, underhålla och utveckla styrande dokument
Styra, stödja och samordna projekten och övriga funktioner
Samverka med programmets intressenter
Ombesörja månadsrapportering till programledning
Ombesörja utbildning
Hantera allehanda övriga frågeställningar relaterade till förenämnda
Den konsult som offereras i anbudet ska för uppdraget kunna tillhandahållas initialt 75% med en upptrappning till motsvarande 100 % av en heltidstjänst. Policy inom avdelningen är att arbetet ska bedrivas på plats i beställarens lokaler i Malmö. Omfattningen av uppdraget kan dock i perioder vara lägre, så beställaren garanterar inte viss volym i uppdraget.
Konsulten kan, utöver i anbudet offererad konsult, behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder. Om så blir aktuellt så överenskommes detta i samråd mellan beställaren och konsulten.
Ramavtal avses tecknas med en (1) anbudsgivare för hela uppdraget. Ramavtalstiden är maximalt 8 år.
Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 50 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider detta värde äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.