Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allergidiagnostik och autoimmunitet
Referensnummer: HSN 497-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar analyser avsedda för diagnostik och uppföljning av autoimmuna sjukdomar samt allergi. Den funktion som ska uppnås genom denna upphandling är analys med utlämnat patientsvar. Leverantören ska tillhandahålla det som krävs för att uppnå detta, såväl utrustning som förbrukningsmaterial.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen